Сайт Подус Ганни Миколаївни
практичного психолога КЗ "Великобурлуцький ліцей"


Головна | Реєстрація | Вхід
Понеділок, 29.04.2024, 17:18
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Семінари [28]
Тренінги [17]
Психодіагностика вчителів [7]
Рекомендації, поради психолога [18]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 57
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Корисні посилання
Головна » Файли » На допомогу вчителю » Тренінги

Дозволь собі бути щасливою
29.10.2019, 14:24

Дозволь собі бути щасливим (щасливою)

Тренінг для вчителів НУШ

 

Щасливий той, хто вважає себе щасливим.

Г.Філдінг

 

 

Мета: розкрити глибину розуміння поняття «щастя» кожного з учасників, допомогти вчителям глибше засвоїти поняття «щастя» та сприяти розвитку унікального вміння володіти ним.

 

Завдання: розвивати в учителів уміння короткої самопрезентації; сприяти формуванню позитивної самооцінки й усвідомленню унікальності особистості кожної людини; формувати вміння працювати в команді; розвивати рефлексивні навички.

 

Матеріали: мультимедійна установка, ноутбук, презентація, вислови про щастя, записані на ватмані, ватмани для вправ, стікери, маркери.

 

Час: 2 години.

 

ВСТУП

Як часто протягом дня ми згадуємо про щастя? Відповіли? Тоді друге запитання: « Як часто ми дозволяємо собі бути щасливими?».Замислились? Про щастя слід не мріяти, щасливим треба бути.

 

Міністерка освіти і науки Ганна Новосад переконана, що щастя вчителя залежить не лише від соціально-економічних умов.

Про це вона сказала в інтерв’ю УНІАН.

Лише щасливий учитель зможе виховати, підготувати щасливого учня. Відчуття фінансової стабільності, того, що ти себе комфортно почуваєш у соціально-економічній ситуації, – надзвичайно важливе. Але щастя для вчителя – це набагато більше.

Як і будь-якій людині, щастя, відчуття задоволеності надає розуміння певного особистого визнання, важливості, потрібності. Це однозначно має багато спільного з престижністю професії вчителя. Це те, над чим потрібно працювати у дуже багатьох напрямах – від зарплатні до загалом поваги до вчителя. Розуміння того, що вчителі важливі, – вважає Новосад.

 

Тема нашої сьогоднішньої зустрічі — «Дозволь собі бути щасливим».

То, що таке щастя? Впевнена, що кожен з нас хоча б раз у житті ставив собі це питання, намагався визначити для себе поняття щастя. І для кожного щастя — це щось своє. Щось таке, що ти відчуваєш постійно, а нестачу цього відчуваєш особливо різко й боляче.

У книжці «Алхімік» Пауло Коельо є епізод, яким можна проілюструвати одне з розумінь щастя:

«В одній країні правив цар-мудрець, і всі з’їжджалися до нього за порадою: як стати щасливим. Один юнак теж приїхав за такою порадою. Проте цар, замість того, щоб відкрити хлопцю рецепт щастя, сказав: «Набери в ложку соняшникової олії й обійди з цією ложкою всі палати мого замку, не проливши ані краплі». Коли юнак повернувся, цар спитав: «Чи сподобались тобі картини в моїй галереї? Чи зацікавили тебе книги в бібліотеці? Які в тебе враження від перських килимів, грецьких ваз, дивовижних квітів і водоспадів?» Проте юнак не помітив нічого, бо стежив за своєю ложкою олії. Тоді цар наказав йому знову пройти всюди з ложкою олії і розповісти про все, що захопить його. Юнак знову обійшов замок і був вражений витворами мистецтва і дарами природи, проте він розлив олію. Так ось, щастя — це бачити всю красу навколишнього світу (природи, мистецтва, людської душі) і не забувати про свою «ложку олії».

Ми всі хочемо бути щасливими. А що таке — щастя? Які його складові? Що впливає на наше відчуття щастя? Як навчитися бути щасливим? Про це й поговоримо на сьогоднішньому заняття.

 

І. Вправа «Домовленості групи»

Мета: визначити домовленості для продуктивної роботи під час заняття, створити сприятливий психологічний клімат для активної роботи.

Учасники самостійно визначають правила. Потім об’єднуються в групи й виробляють загальні для своєї підгрупи правила, враховуючи думку кожного. Стікери кожної з груп демонструють напрацювання команди.

Домовленості роботи в групі:

  • активність;
  • правило «піднятої руки»;
  • говори «тут і тепер»;
  • доброзичлива, відкрита атмосфера;
  • без критики;
  • вимкнений мобільний телефон.

 

ІІ. Вправа «Очікування»

Мета: виявити сподівання учасників від роботи в групі й одержати зворотний зв’язок.

Учасники пишуть на стікерах свої очікування від заняття і кладуть їх в свої щоденники вражень.

 

ІІІ. Вправа «Для мене щастя – це …» (15-20 хв)

Мета: налаштувати на вільну атмосферу в колективі, доброзичливе ставлення один до одного.

Психолог. Для кожної людини щастя – це щось своє, особливе. Перед вами метафоричні картки, оберіть собі будь-яку, яка асоціюється у вас зі словом «щастя». Подумайте, чому саме цю картку ви обрали?

Візьміть, будь ласка, свої щоденники вражень і запишіть одним реченням «Для мене щастя – це …»

Покажіть колегам картку, яку ви обрали та розкажіть, чому саме її ви обрали. Чому вона асоціюється увас зі словом «щастя». (Учасники по черзі розказують)

 

ІV. Вправа «Образ щасливого вчителя» Колаж. (15 – 20 хв.)

                                              

Завдання: Використовуючи аркуші ватману, журнали, ножиці, кольоровий папір, клей, фломастери, створити колаж «Образ щасливого вчителя» і підготувати коментар результату роботи для презентації.

 

Мета:розкрити глибину поняття «щастя» кожного з учасників, сприяти розвитку унікального вміння володіти ним.

Усі об’єднуються в три підгрупи: «Віра», «Надія», «Любов».

Після виконання завдання ватмани прикріплюють на дошку, починається обговорення. Групи захищають свої колажі, обговорюють роботи, знаходять спільні та відмінні риси під час презентацій кожної команди.

 

— Чому для нас щастя — це…?

— Від чого залежить щастя?

— Якою має бути щаслива людина?

       

V. Інформаційне повідомлення «Що таке щастя?»

На запитання, що таке щастя, намагалися відповісти історики, письменники й філософи, залишивши нам перлини своїх геніальних думок. А що думають про щастя пересічні українці, давайте поглянемо на екран.

Відеоролік «Що таке щастя?» (3 хвилини 28 сек)

https://www.youtube.com/watch?v=K0ozJRUXUjg

Вікіпедія визначає термін щастя так:

Щастя — це відчуття цілковитого задоволення життям, глибокого вдоволення і безмежної радості, які може відчути будь-хто.

Що означає бути щасливим?

Що означає бути щасливим?

Душевний стан, притаманний людині, —

Це сонячне світло, любов і тепло,

Натхнення й терпіння — всіх благ джерело.

Це посмішка вранці близької людини,

Це гомін птахів у саду на калині,

Це сонячне світло в долонях дитини

І те, що живу я у рідній країні.

Це тато і мама, дідусь і бабуся,

Це те, що я з друзями в школі учуся.

Живу на землі та плекаю надію,

Щоб бути щасливим — така моя мрія.

Л. Зінчук

 

 

Притча «Все у твоїх руках»

Колись давно у давньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин (знатний вельможа). Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про свій розум. Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось пройшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до нашого мандарина. Дуже розлютився він: хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною в світі? Але виду він не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і спитаю, що в мене в руках – живе чи мертве? І якщо чернець скаже, що живе - я роздушу метелика, а якщо мертве - я випущу його». І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралось багато людей, всім хотілося почути словесний поєдинок найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав ченця. Аж ось двері відчинилися і до зали ввійшов невеликий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, зло всміхаючись, мандарин сказав: «Скажи-но мені, що я тримаю у руках - живе чи мертве?». Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.

Отже, лише від вас залежить, чи буде ваш
е життя щасливим чи навпаки.

 

 

VІ. Релаксаційна вправа «Визначення рівня щастя»

Психолог.

Сядьте зручно. Розслабтесь. Зробіть кілька глибоких вдихів і видихів. Викличте у спогадах той день, коли ви почувалися абсолютно щасливими. Спробуйте пережити цей стан щастя. А в чому він виражається особисто для вас? Спробуйте визначити свій рівень щастя сьогодні у %. Що вам заважає насолодитися щастям на всі 100 %?

Запишіть в свої щоденники вражень. А зараз подумайте і запишіть 3 кроки, які ви можете зробити аби стати щасливою людиною.

 

Обговорення вправи в парах. Обмін почуттями та враженнями. Обговорення в групі.

 

 

VІІ. Вправа «Прогноз на майбутнє»

Щастя це стан нашого організму, воно залежить і від кількості гормонів щастя в організмі. Як же підвищити ці гормони? Когось обійняти, подарувати подарунок, подякувати комусь або побажати чогось приємного. І зараз ми з вами це й зробимо. У мене є чарівна колба з побажаннями для учасників.

Учасники по черзі беруть заготовлені побажання і читають їх один одному та обіймаються.

   

VІІІ. Вправа «Вибух емоцій» (зворотна рефлексія)

- Що цікавого, важливого дав вам тренінг?

Учасникам пропонується на стікерах у вигляді зірок кількома словами написати свої враження, емоції, побажання. Потім по черзі наклеїти їх на плакат із зображенням гармати. При цьому озвучуючи свої думки. Якщо ваші очікування здійснилися, то ми побачимо гарний святковий салют

 

Підбиття підсумків

Мета: усвідомлення учасниками набутого на занятті досвіду, з’ясувати, наскільки справдилися сподівання учасників, з яким настроєм вони закінчують заняття.

Психолог. Наше заняття завершується. Сьогодні ми шукали відповіді на запитання про щастя.

— Що корисного ви дізналися?

— Які завдання було складно виконувати?

— Що б ви хотіли побажати одне одному?

 

Наприкінці хотілося б лише додати: я — щаслива людина. І ви теж. Ми з вами красиві, здорові, розумні, добрі люди. Ми маємо свою мету, до якої прямуємо. І кожен несе в своєму серці мрію…

Ми — щасливі люди, просто не завжди вміємо помічати й цінувати щастя, яке в нас є.

Тому сьогоднішню нашу зустріч мені хотілося б завершити словами славетного поета, легендарного витязя української літератури Василя Симоненка:

Як мені даровано багато,

Скільки в мене щастя, чорт візьми!

На землі сміятись і страждати,

Жити і любить поміж людьми!

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Тренінги | Додав: annapodus | Теги: тренінг, вчителі НУШ, Щастя
Переглядів: 1159 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 2
avatar
0
1 annapodus • 15:23, 29.10.2019
ДОДАТОК ДО ВПРАВИ "ПРОГНОЗ НА МАЙБУТНЄ"
Ніколи не пізно стати тим, ким тобі завжди хотілось бути.
  Мрії не збуваються, доки ти не прикладеш зусилля.   Повір у себе .   Щоб рухатися в перед, треба йти.   Нехай кожен день буде щасливим.   Все буде добре!   Посміхнись життю і воно посміхнеться тобі у відповідь.   Продовжуй йти вперед і у тебе все вийде.   Мисли позитивно!   Посміхнись! Тобі дуже личить твоя посмішкаJ   Йди далі – все найкраще попереду!!!   Зроби свої мрії сильнішими за свої страхи!   Щастя ховається в дрібницях.   Світ, що оточує нас, абсолютно нейтральний. Це ми самі робимо його поганим чи хорошим. Намагайтеся
сприймати реальність позитивно, і тоді вона стане щасливою та радісною.
 Прийміть себе таким, який ви є. Тоді тривоги, хвилювання, комплекси зникнуть, і Ви зможете почати
повноцінне життя.
 Живи так — щоб люди, зіткнувшись з тобою, посміхнулися, а, спілкуючись з тобою, стали
трішки щасливіші.
 Людина щаслива лише тоді, коли вона на своєму місці.    Вам варто трохи почекати, і майбутнє принесе вам велику радість. Діліться радістю з оточуючими і самі насолоджуйтесь їй.   Коли навколо бушує негода, ваш будинок охороняє тепло і затишок. Навчіться панувати над своїми думками, і ви будете щасливі.   На вас проллється дощ успіху.   Ніколи не здавайся і ти не програєш.   Через вашу індивідуальність і чарівність, ви завжди будете досягати, чого хочете. Нехай доходи зростуть, а оточує лише затишок.   Якщо чогось дійсно хочеш, то весь всесвіт сприятиме виконанню бажання.  Ви завоюєте успіх у всьому.   Вас чекає щось особливе.   Ви станете скоро шалено щасливі.   Варто тільки захотіти, як ваше бажання збудеться.   Даруйте тепло і воно повернеться до вас бумерангом   Щастя не знаходять, його створюють.   Щасливий той, хто вважає себе щасливим.   Люди постійно придумують собі проблеми. Чому б не придумати собі щастя?   Щастя так просто не дається: інакше посміхалися б всі на світі!
avatar
0
2 annapodus • 11:50, 05.10.2020
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Copyright MyCorp © 2024 | uCoz