Сайт Подус Ганни Миколаївни
практичного психолога КЗ "Великобурлуцький ліцей"


Головна | Реєстрація | Вхід
Четвер, 02.05.2024, 05:51
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Семінари [28]
Тренінги [17]
Психодіагностика вчителів [7]
Рекомендації, поради психолога [18]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 57
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Корисні посилання
Головна » Файли » На допомогу вчителю » Тренінги

Тренінг 4
02.04.2016, 15:51

Мета: познайомити учасників з основними компонентами

тренінгу; формувати в учасників тренінгу навички ефективної

взаємодії.

Завдання:

• розвивати в учителів уміння короткої самопрезентації;

• сприяти формуванню позитивної самооцінки й усвідомленню

унікальності особистості кожної людини;

• формувати уміння працювати в команді;

• розвивати рефлексивні навички;

• обговорити фактори, що впливають на сприйняття людини.

Хід заняття

1. Знайомство. Вправа «Не хочу хвалитися, але я…» (3 хв)

Кожен учасник по черзі називає своє ім’я і говорить фразу, що

починається зі слів: «Не хочу хвалитися, але я…». Наприклад:

«Не хочу хвалитися, але я добре граю на фортепіано». Необхідно

задіяти всіх учасників.

2. Інформаційне повідомлення «Що таке тренінг» (2 хв)

Слово «тренінг» походить від англійського to train — «учи-

ти», «тренувати».

Тренінг — це запланований процес, призначений для надання

знань, удосконалювання наявних навичок і одержання нових на

основі власного досвіду з метою зміни поведінки.

Простіше кажучи, тренінг — це:

• ефективна форма роботи для засвоєння знань;

• інструмент для формування умінь і навичок;

• спілкування в довірливій атмосфері і неформальній обстановці;

• пізнання себе і навколишнього світу.

Специфічні риси тренінгу:

• дотримання визначених принципів групової роботи;

• наявність постійної групи, що періодично збирається на зу-

стрічі і працює впродовж тривалого часу;

• певна просторова організація (найчастіше — робота в зручному

ізольованому приміщенні, де учасники більшу частину часу

сидять у колі);

• використання активних та інтерактивних методів роботи;

• використання особистого досвіду і знань учасників.

3. Правила роботи групи (10 хв)

Тренер звертається до групи з питанням: «Для чого в нашому

житті існують різні правила?». Правила потрібні для створення

такої обстановки, щоб кожен учасник:

• міг відкрито висловлюватися і виражати свої почуття і погляди;

• не боявся стати об’єктом глузувань і критики;

• був упевнений у тім, що все особисте, що обговорюється на

занятті, не вийде за межі групи;

• одержував інформацію сам і не заважав одержувати її іншим.

Учасники самостійно визначають правила. Потім об’єднуються

в групи і виробляють загальні для своєї підгрупи правила з огляду

на думку кожного. Спікери кожної з груп транслюють напрацю-

вання своєї команди. На екрані за допомогою мультимедійного

проектора з’являються записи запропонованих правил, кожне

з яких обговорюється і приймається всією тренінговою групою

(друкуються на комп’ютері або записуються на плакаті):

• бути позитивними;

• говорити по черзі;

• бути активними;

• слухати і чути кожного;

• толерантно ставитись одне до одного;

• бути пунктуальними;

• забезпечувати конфіденційність;

• діяти за принципом «тут і зараз»;

• користуватися «правилом руки».

4. Повідомлення мети і завдань тренінгу (5 хв)

Т р е н е р. Перш ніж ми приступимо до роботи, потрібно ви-

значити мету нашого семінарського заняття, тобто очікуваний

результат, якого ми сподіваємося досягти наприкінці проведення

тренінгу.

Одну людину попросили піднятою вгору рукою дотягтися до

мітки на стіні, вище якої вона не в змозі дістати. Зробили від-

мітку і поставили нове завдання: її попросили дістатися полички,

що знаходилася вище місця, до якого людина дотяглася раніше.

Через деякий час, докладаючи великих зусиль, вона змогла це

зробити. Потім ціль змінилася: цього разу потрібно було пові-

сити капелюх на гачок, що був розташований вище полички,

але й з цим завданням людина впоралася.

Ця проста фізична метафора наочно демонструє ефект поста-

новки мети. Отже, мета нашого заняття: формувати в учасників

тренінгу навички ефективної взаємодії.

Завдання:

• розвивати у вчителів уміння короткої самопрезентації;

• сприяти формуванню позитивної самооцінки й усвідомленню

унікальності особистості кожної людини;

• формувати уміння працювати в команді;

• розвивати рефлексивні навички;

• визначити й обговорити роль факторів, що впливають на

сприйняття людини.

5. Визначення очікувань від заняття «Чарівна скринька» (5 хв)

Учасникам роздають різнокольорові аркушики паперу (сті-

кери). Тренер просить написати на них, чого саме учасники

очікують від тренінгу. Після цього кожен учасник зачитує, що

він написав, і кладе свій стікер у скриньку.

6. Вправа «Бінго» (15 хв)

Усі учасники одержують аркуші паперу формату А4. Їм

необхідно скласти цей аркуш вертикально навпіл, а потім без

ножиць, тільки руками, «вирізати» фігурку «Бінго» — силует

людини. Після цього кожен учасник пише на «Бінго» про свою

мрію, захоплення, улюблений стиль у музиці, кулінарну стра-

ву і місце відпочинку, малюнок транслюється на екрані (див.

рис. 1).

На наступному етапі учасники довільно пересуваються по

кімнаті, підходячи один до одного, знаходять і записують на

відповідних частинах «Бінго» ім’я тих, з ким у них збіглися

одна або кілька позицій.

Питання для обговорення

• Чи є такі учасники, в яких однаковими виявилися всі позиції?

• У кого збіглася тільки одна позиція?

• У кого збіглося кілька позицій?

Мрія

Ім’я

Захоплення

Улюблене місце відпочинку

Улюблений музичний стиль

Улюблена страва

Рис. 1

• Чи є учасники, в яких усі позиції різні?

• Про що ми можемо сказати, аналізуючи цю вправу?

• Що допомагає людям пізнавати одне одного?

7. Розповідь для активізації уваги «Історія про рай і пекло» (5 хв)

Якось один іудейський мудрець звернувся до Господа з про-

ханням показати йому рай та пекло.

Господь погодився і відвів мудреця до великої кімнати. По-

серед неї стояв величезний казан з їжею, а навколо нього ходили

і плакали голодні та нещасні люди. Люди страждали, бо не могли

поїсти, хоча в руках у них були ложки. Але ручки цих ложок

були дуже довгі — довші за руки.

«Так, це справді пекло», — сказав мудрець.

Тоді Господь відвів мудреця до іншої кімнати, що була точні-

сінько така, як перша. Посеред цієї кімнати стояв такий самий

казан з їжею, а люди, які були в кімнаті, тримали точнісінько

такі самі ложки. Але люди ці були ситими, щасливими й весе-

лими, бо годували одне одного.

«Так це ж рай!» — вигукнув мудрець.

Питання для обговорення

• Що відрізняло людей в одній кімнаті від тих, що були в іншій?

• Що допомогло людям у раю бути щасливими?

8. Вправа «Якості й уміння, необхідні для ефективного спілкування» (10 хв)

Кожен учасник протягом 5 хвилин складає список якостей і вмінь

людини, що, на його думку, необхідні для ефективного спілкуван-

ня. Після цього проводиться дискусія, метою якої є складання уза-

гальненого списку якостей (записується на плакаті). Кожен член

групи може висловити свою думку, надаючи аргументи і приклади.

Коли робота над плакатом буде закінчена, тренер пропонує

обговорити, наскільки список, складений кожним учасником

індивідуально, відрізняється від загального.

9. Інформаційне повідомлення «Три сторони спілкування» (10 хв)

Спілкуючись один з одним, ми навіть не замислюємося над

тим, скільки факторів і нюансів впливає на процес спілкування.

Що ж відбувається? Ми зустрічаємо людину, сприймаємо її, спіл-

куємося і взаємодіємо з нею за допомогою мови, жестів. Від того,

наприклад, яке перше враження справить на нас людина, як ми

побудуємо сам обмін інформацією, залежить успіх спілкування.

У психології говорять про три сторони спілкування: комуні-

кативну (обмін інформацією між людьми); перцептивну (процес

сприйняття партнерами один одного під час спілкування й уста-

новлення на цій основі взаєморозуміння), інтерактивну (орга-

нізація взаємодії між людьми, наприклад, необхідно погодити

дії, розподілити функції або вплинути на настрій, поведінку,

переконання співрозмовника).

Під час спілкування на формування першого враження впли-

ває багато факторів: особистий життєвий багаж (досвід), що міс-

тить багато загальних стереотипів, ситуація, в якій відбувається

спілкування, загальна атмосфера спілкування (позитивна або

негативна), а також самопрезентація партнерів по спілкуванню.

Фактори формування першого враження (інформація на екрані)

1. Фактор переваги

Найчастіше ця схема спрацьовує у випадку нерівності парт-

нерів (за соціальним статусом, інтелектом тощо). Помилки не-

рівності виявляються у тому, що люди схильні систематично

переоцінювати різні особистісні властивості тих, хто перевершує

їх за якимось значущим параметром.

2. Фактор привабливості

Пов’язана з цим фактором помилка привабливості полягає

в тому, що, коли людина нам подобається зовні, ми схильні до

переоцінки її внутрішніх якостей і навпаки.

3. Фактор ставлення до нас

Суть помилки, пов’язаної з цим фактором, полягає в тому,

що люди, які ставляться до нас добре, оцінюються нами вище,

ніж ті, що ставляться до нас гірше.

Ці три фактори утворюють так званий ефект ореола, який

виявляється в тому, що перше позитивне враження призводить

до переоцінки, а негативне — до недооцінки партнерів по спіл-

куванню. Джерела «ореола» в кожному окремому випадку різні,

але на основі переваги, привабливості, ставлення до нас.

10. Вправа «Стара/молода жінка» (15 хв)

Учасники об’єднуються в дві групи. Одній групі дається тема

для обговорення «Мода молодих жінок». Нерідко говорять, що

в наші дні молоді жінки не занадто піклуються про те, щоб

виглядати ошатно. Вони віддають перевагу потертим джинсам

і майкам перед хутром і шовками. Що ви думаєте з цього при-

воду? Обговоріть це між собою.

Рис. 2

Інша група обговорює тему «Будинок для старих людей». На

Заході багато людей похилого віку живуть у будинках для старих.

У цих будинках чудові умови, там люди похилого віку можуть

спілкуватися з такими ж, як і вони. Проте вони нерідко сумують

за своїми дітьми й онуками. Уявіть себе на місці літньої людини.

Що б вибрали ви? Обговоріть це питання між собою.

На обговорення дається 10 хвилин. Після цього тренер пока-

зує всім учасникам подвійне зображення «Стара/молода жінка»

і просить кожного без коментарів уголос записати те, що вони

побачили. Підраховується кількість учасників, що побачили

молоду жінку, що відвернулася, і кількість тих, що побачили

стару, яка заховалася в хутровий комір. Складається таблиця

(асистент друкує на комп’ютері результати, які демонструються

через мультимедійний проектор на екран):

Що зображено на картинці?

Учасники, що обговорювали моду молодих жінок

Учасники, що обговорювали питання про будинки для старих

Молода жінка

Стара жінка

Щось інше

Питання для обговорення

• Чому різні люди сприйняли один і той самий малюнок по-

різному?

• Як уплинула на сприйняття дискусія за заданою темою?

• Які події реального життя нагадує ця вправа?

11. Ілюзії сприйняття (10 хв)

Тренер повідомляє, що розбіжності між людьми, особливо

тими, які покладаються на очевидність і незаперечність фактів,

майже завжди неминучі. Незважаючи на це широко поширена

думка, що «факт є факт». У випадку, коли сторони не погоджу-

ються, здається, що, напевно, є можливість розкопати і пред’явити

«дійсні» факти, що приймуть обидві сторони, і прийде кінець

розбіжностям. Іноді говорять: «Не може бути розбіжностей у став-

ленні до фактів, може бути тільки їх незнання або нерозуміння».

Однак, як ми вже мали можливість переконатися, виконуючи

попередню вправу, «факти» не завжди прості й очевидні.

Тренер показує на екрані рисунок «Містер/миша».

Рис. 3

Хтось відразу побачить профіль лисого чоловіка в окулярах,

а хтось вкаже на мишу.

Подібні ситуації зустрічаються не так вже й рідко. Дуже багато

розбіжностей і конфліктів відбувається внаслідок того, що факти

інтерпретуються і розуміються по-різному різними людьми.

Утім, не слід думати, що розбіжності, непорозуміння, обра-

за й інші проблеми спілкування можуть виникати тільки через

факти, які можна розуміти подвійно. Існує ще багато помилок

сприйняття. Наприклад, іноді обставини складаються таким чи-

ном, що ми бачимо те, чого насправді немає (див. рис. 2). Тренер

показує малюнки, на яких добре видно ілюзії зорового сприйняття,

обумовлені впливом тла, додаткових деталей, відтінків кольору.

Він указує також на існування ілюзій слухового, тактильного,

просторового сприйняття.

У повсякденному житті нам також варто бути обережними,

щоб певні деталі (учинки) не змушували нас змінювати своє

судження про особистість у цілому. Хоча, звичайно, не кожна

деталь — дріб’язок та ілюзія. Часто підозрілість, ворожість

і стереотипи теж здатні змусити нас побачити в іншій людині

те, чого немає насправді.

Питання для обговорення

• Для чого потрібно знати про зрушення в сприйнятті людини?

• До чого потрібно прагнути, щоб уникнути ілюзій сприйняття

інших людей? (Необхідно певним чином переорієнтувати

своє сприйняття і побачити те, що раніше було прихова-

ним.)

Ілюзія висоти й ширини

Усі ці лінії паралельні

Ілюзія Цельнера

Ілюзія Герінга

Ілюзія Поггендорфа зникає в разі цілісного сприйняття

Рис. 4

12. Вправа на зняття напруження «Австралійський дощ» (5 хв)

Учасники стають у коло.

Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте

разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви бу-

дете передавати мої рухи. Як тільки рухи повернуться до мене,

я передам наступні. Стежте уважно!

• В Австралії піднявся вітер. (Ведучий тре долоні.)

• Починає крапати дощ. (Клацання пальцями.)

• Дощ посилюється. (Почергове плескання долонями по грудях.)

• Починається справжня злива. (Плескання по стегнах.)

• А ось і град, справжня буря. (Тупіт ногами.)

• А ле що це? Буря стихає. (Плескання по стегнах.)

• Дощ стихає. (Плескання долонями по грудях.)

• Р ідкі краплі падають на землю. (Клацання пальцями.)

• Тихий шелест вітру. (Потирання долонь.)

• Сонце! (Руки догори.)

 

 

Категорія: Тренінги | Додав: annapodus
Переглядів: 782 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Copyright MyCorp © 2024 | uCoz