Сайт Подус Ганни Миколаївни
практичного психолога КЗ "Великобурлуцький ліцей"


Головна | Реєстрація | Вхід
Субота, 04.05.2024, 21:39
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Початкова школа [14]
Середня школа [9]
Старша школа [13]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 57
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Корисні посилання
Головна » Статті » Години психолога » Середня школа

Усний журнал

Мета: Вчити дітей берегти своє здоровя, вести здоровий спосіб життя; виховувати любов до природи, повагу до свого здоровя.

Час: 45 хвилин

Учитель. Кожна людина має право на життя і здоров'я. Але ми має­мо обов'язок берегти їх.

У статті Конституції України стверджується: «Кожен має право на охо­рону здоров'я, медичне страхування». Від того, яке у нас здоров'я зале­жить і майбутнє нації.

Сьогодні в школі ми проводимо День здоров'я. Як зберегти, підтри­мувати своє здоров'я ви дізнаєтесь із усного журналу «Здоров'я», який ми плануємо провести.

Ведучий. Тож читаємо першу сторінку журналу «Харчування і здоров'я».

Важливу роль у збереженні здоров'я відіграє харчування.

1-а учениця. Перш ніж поділитися з вами, як правильно хар­чуватися, я хочу розповісти вам, звідки черпати життєві сили. Забудь­те про безкінечні філіжанки кави, пляшечки кока-коли, медичні препа­рати. Можна поповнити запаси енергії лише внісши незначні корективи у свій спосіб життя:

1. Засинайте і прокидайтеся в один і той самий час, навіть у вихідні;

2. Вставайте з ліжка одразу ж, як тільки прокинетеся;

3. Не уникайте дотиків. Дружні обійми, масаж відмінні енергетичні джерела;

4. Більше рухайтесь. Але робіть це із задоволенням;

5. Дозволяйте собі короткий відпочинок протягом робочого дня;

6. Не сидіть на дієті. Споживайте здорову їжу 5—6 разів на день малень­кими порціями;

7. Частіше бувайте на повітрі;

8. Більше смійтеся;

9. Приймайте ванну із настоєм м'яти;

10. Дихайте глибше: чим більше кисню, тим більше енергії;

11. Влаштовуйте собі вихідні.

(Любов Руденька, газета «Порадниця»)

2-а учениця. А тепер про харчування. Мені здається, розпов­сюджена думка, що ніби сніданок треба з'їсти самому, обідом поділитися із товаришем, а вечерю віддати ворогу, потребує уточнення.

Ситний сніданок, можливо, необхідний тому, хто протягом дня позбавлений можливості як слід попоїсти. Напевно, і зайнятій важкою фізичною працею людині варто добряче підзаправитися саме зранку.

Однак для більшості з тих, кому за сорок, ранкове надмірне насичення організму (як і, до речі, обіднє та вечірнє) зовсім ні до чого. Для повноцінного перетравлювання їжі необхідно витратити певну енергію. Проте ця ж енергія потрібна і для виконання певної роботи (інтелектуальної чи фізичної).

Організм не може повною мірою задовольняти енергетичну потребу і шлунку і мозку (чи м'язів) одночасно. За російським прислів'ям — «Сы­тое брюхо к учению глухо», тобто сита людина до навчання не сприйнят­лива. І не тільки до навчання, а й до ефективної напруженої роботи.

Чи помічали ви, що нерідко після сніданку вас тягне подрімати? Це їжа, що потрапила до шлунку, відволікає на себе енергію, таку необхідну для денної розумової та фізичної роботи. Тож не варто захоплюватися ран­ковими ситними сніданками.

Пробіжка, холодний душ, гарячий чай з бутербродами ось активний і здоровий початок робочого дня.

3-я учениця. А я вам хочу розповісти по збалансований раціон. Ряд учених запропонували свої рекомендації щодо збалансованого харчу­вання для підтримання здоров'я організму. Доведено, що надмірне спо­живання жирів може викликати надмірні серцеві захворювання, а надли­шок надходження рафінованого цукру призвести до карієсу. В середньо­му рекомендується споживати менше жирів та цукру і більше натуральних крохмалевмісних продуктів зернових, овочів, фруктів.

Раціон для дорослої людини повинен включати:

овочі мінімум два рази на день;

картопля один раз на день;

свіжі фрукти два рази;

хліб —- переважно з непросіяного борошна;

олія;

пісне м'ясо;

частково замінювати м'ясо рибою;

пити знежирене молоко;

частково замінювати масло і звичайний маргарин пастами з незначним вмістом жиру;

скоротити споживання солі, менше чіпсів, бекону та інших солоних продуктів.

Та до цього всього сказаного хочу додати: індивідуальна потреба зале­жить від виду діяльності і фізичного навантаження. Дітям потрібно більше споживати білкової їжі, ніж дорослим. Грудних дітей бажано годувати материнським молоком.

 

Ведучий. Друга сторінка журналу «Здоров'я» «Ми і довкілля».

Ведуча

Щоб здоров'я добре мати

Про природу треба дбати.

1-а учениця. Усім відома думка, що краса врятує світ. Озирні­мось навколо: п'є джерельну воду вітер спозаранку, сонце ніжно пестить троянди на світанку, а сосни тихенько розмову ведуть віддалік, верба ку­черява веде рокам свій лік.

Як хороше відпочити на лоні природи, вдихнути запах терпкої живиці і свіжого сіна.

На жаль, люди забувають, що навколишнє середовище треба берегти, бо від його стану залежить здоров'я всіх.

Придивіться:

Де вода всміхалась заросло болото,

Де верба співала зрубаний пеньок.

Лисинами сяють береги сухії,

В дружбу із природою зробим швидше крок.

2-а учениця. Яке ж здоров'я можемо ми мати, коли самі собі шкодимо?

Дійсно, кислотні дощі завдають шкоди людині. Вони впливають на шкіру, волосся. Вони завдають шкоди і господарству, негативно вплива­ють на рослини, спалюючи їхні органи, окислюють річки, грунти, що при­зводить до загибелі риби та лісових тварин.

3-й учень. Через застосування інтенсивних технологій вирощу­вання рослин, які передбачають використання великої кількості міне­ральних добрив, у продукції накопичуються нітрати. Споживання такої продукції призводить до утворення в організмі людини концентрованих речовин, що спричиняють ракові захворювання.

4-а учениця. Зовсім нещодавно, менше 100 років тому, вода біль­шості річок в Україні була придатною для пиття. Тепер вода з рівнинних річок і

їхніх приток небезпечна не лише для пиття, а и для купання. І з чим це пов'язане? Насамперед, із потраплянням до водних артерій шкідливих викидів промислових підприємств, комунальних господарств.

5-й учень. Надзвичайно небезпечне для здоров'я людини радіоактивне забруднення, яким заражено 5 млн га території України, це 12 об­ластей нашого краю. Забруднено 1,5 млн га земельних угідь. До організ­му людини радіоактивні елементи надходять з водою, повітрям, харчови­ми продуктами.

Вони накопичуються у різних органах, здебільшого в шкірі, кістковому мозку, селезінці, статевих органах, кришталику ока, викликають пато­логічні зміни: серцево-судинні, ракові захворювання, захворювання органів дихання.

6-й учень. У зв'язку з екологічною ситуацією, що склалася, на Україні зменшилась тривалість життя людини. За тривалістю життя чоловіків Україна стоїть на 29 місці в Європі і 49 місці в світі, а жінок — на 27 і 39 відповідно. Приміром, тривалість життя чоловіків зменшилася на три роки, а жінок —- на два роки. Таке скорочення пов'язують з екологічними забрудненнями і наслідками катастрофи на Чорнобильській АЕС та соціально-економічною кризою в країні.

 

Ведучий. Перегортаємо третю сторінку журналу «Здоров'я».

Вона присвячена темі «Твоє здоров'я в твоїх руках, тож бережи його щоденно».

Ведуча. Якби Україна, наша держава, не дбала про здоров'я кожної дитини, не можна нічого зробити без бажання самої людини зроби­ти себе здоровою. Куріння, алкоголь, неправильний спосіб життя приз­водять до захворювання і смерті.

1-й учень. Алкоголь є найпоширенішим соціальним наркотиком. Його вживають майже в усіх регіонах планети. Цей вид наркотику діє на мозок двома шляхами. По-перше, як знеболюючий засіб, що притупляє чутливість і емоції, та депресант, який сповільнює рухи і реакції. Під дією алкоголю людина може почувати себе щасливою, кмітливою, впевненою у собі. Однак оточуючі бачать все по-іншому.

2-а учениця. Більшість людей контролює кількість алкоголю, що вживають алкогольні напої широко доступні в магазинах, барах, ресторанах. Проте зловживання алкоголю є основною причиною багатьох злочинів дорожньо-транспортних пригод, вбивств, самовбивств, на­сильств, зґвалтувань.

3-й учень. При тривалому вживанні алкоголю пошкоджується мозок і печінка, шлунок і органи травлення, виникає безліч проблем із здоров'ям.

Ступінь дії алкоголю як наркотику, що формує залежність, проявляєть­ся коли людина припиняє його прийом. В такому випадку вона перехо­дить у стан «білої гарячки», що супроводжується підвищеним потовиді­ленням, тремтінням, нудотою, галюцинаціями.

Учитель біології. Поговоримо сьогодні детальніше про шкід­ливість куріння, шкідливу звичку, яку мають дорослі, та, чого гріха таїти, І учні нашої школи. Але чи така вже шкідлива для здоров'я ця звичка?

Кожен, хто палить, скорочує своє життя на 8—9 років. Кожна цигарка скорочує життя на 8 хвилин.

Як давно людина почала палити? Чому куріння таке шкідливе? На ці запитання нададуть відповіді учні 11-х класів у своїх виступах.

3-й учень. Джерела знань про куріння тютюну йдуть у далеке минуле. Так, під час розкопок на острові Кіпр була знайдена трубка для куріння, вік якої досягав більш ніж 3 тис. років. Французькі спеціалісти, що реставрували у 1997 році мумію фараона Рамзеса II, що помер моло­дим більш ніж 1200 років до нашої ери, виявив в ній, серед інших рослин, у значній кількості тютюн.

4-а учениця. «Коли ми зійшли на берег, то вирушили углиб острова. Нас зустріли багато майже голих людей, які йшли зі своїх посе­лень з палаючими головешками у руках і травою, дим якої вони «пили», а дим виходив із рота і носа»,— так описував куріння Христофор Колумб у 1492 році, досягши берегів острова Сан-Сальвадор, що знаходиться в Центральній Америці.

5-й учень. Основними причинами, що спонукають підлітків до куріння є:

Бажання бути схожими на оточуючих курців, наслідувати старших — 26,2%;

Цікавість — 24,1 %;

Валування — 18 %;

Щоб не бути «маминими синками» — 17 %;

Бажання схуднути — 10 %;

Особисті «драми», самотність — 5 %.

6-а учениця. При систематичному курінні в корі головного мозку курців виникають міцні умовно-рефлекторні зв'язки, які поступово переростають у шкідливу хворобливу пристрасть тютюноманію. Сучасна медична наука переконливо довела, що при всій привабливості цигарок, при заспокоєнні, яке курці в курінні знаходять,— результат куріння руй­нівний: курці за хвилину «насолодження» розплачуються здоров'ям, а нерідко і життям. Куріння є таким же смертоносним, як і страшні епідемії; що відбувалися в минулих століттях.

7-й учень. Куріння — злісний ворог здоров'ю і активному довголіттю, вагома перешкода збереженню високої працездатності і продук­тивності праці людини.

У людини, яка викурює пачку цигарок в день протягом 20 років тільки в дихальних шляхах осідає близько 6 кг шкідливих і небезпечних для здоров'я речовин, основними з яких є нікотин, чадний газ, синильна кис­лота, аміак, ацетилен, формальдегід, оксид азоту, фенол, сірководень, гербіциди, інсектициди, радіоактивні елементи: полоній — 210, свинець 210, олово — 210, вісмут — 210.

8-а учениця. Найбільш небезпечно викурювати сигарети до кін­ця. В останній третині цигарки при курінні накопичується значна кіль­кість канцерогенних речовин і збільшується концентрація нікотину. Ці речовини при економному докурюванні цигарок до кінця в концентро­ваному вигляді потрапляють у дихальні шляхи, збільшуючи ризик захво­рювання на рак та туберкульоз.

9-й учень. Небезпека розвитку хронічного бронхіту (а 80 % кур­ців хворіють на бронхіт) тим більша, що з роками він стає придатним ґрун­том для виникнення важких захворювань легенів.

У чоловіків рак легенів спостерігається у 7—8 разів частіше, ніж у жінок, однак серед жінок захворювання на рак легенів у результаті «курильної емансипації» за останні 20 років зросло у 5 разів.

10-а учениця. Встановлено, що небезпека виникнення і роз­витку раку в курців знаходиться у прямій залежності від кількості викуре­них сигарет і «курильного стажу»: при викурюванні 5-ти цигарок надень хвороба може розвинутись через 50-60 років, при викурюванні 10-ти ци­гарок на день через 50-40 років, 20-ти цигарок — 30-40 років, більше 20-ти цигарок через 15—25 років.

У чоловіків-курців віком 40-65 років ризик виникнення раку гортані підвищується у шестикратно, раку ротової порожнини — десятикратно, раку стравоходу одинадцятикратно.

11-й у ч е н ь. За даними ВООЗ Всесвітньої організації охоро­ни здоров'я щорічно смертність від ішемічної хвороби серця на 1 000 жи­телів становить у віці до 45 років:

серед тих, хто не курить,— 7 осіб;

серед курців, що викурюють від 1 до 14 цигарок,— 46;

. серед курців, що викурюють 5-24 цигарок,— 61 особа;

. серед курців, що викурюють більше ніж 24 цигарки в день,— 104 особи. 12-а учениця. При тривалому курінні знижується можливість тверезого мислення і здатності швидко оцінювати ситуацію, що змінюєть­ся Наявність тютюнового диму в повітрі закритого приміщення особли­во впливає на роботу, що потребує швидкої оцінки ситуації та підвище­ної уваги. Це відноситься в першу чергу до тих, хто виконує операторську роботу.

Щоб не втрачати в доходах, підприємці йдуть на крайні заходи. Так, Генрі Форд-молодший на своїх автомобільних підприємствах у Детройті категорично заборонив курити протягом роботи. Кожен робітник пови­нен дати розписку в тому, що у випадку порушення заборони вони згод­ні звільнитися. Шістсот працівників відмовилися дати таку розписку і їм довелося піти з роботи. Ні профспілки, ні суд їм не допомогли. Форд на суді довів, що він турбувався про здоров'я робітників. Проте про свої ін­тереси він теж потурбувався. Продуктивність праці зросла на 8 %, а від­так, зросли його доходи.

13-а учениця. Помічено, що у курців швидкість запам'ятовування і об'єм пам'яті знижуються в середньому на 5 %. У багатьох курців віком 18-25 років після викурювання тільки однієї цигарки з'являється розосе­редженість уваги, знижується точність математичних розрахунків.

Впливає куріння і на здоров'я новонароджених. Здоров'я дитини, його розумовий і фізичний розвиток залежать від матері. Заради цього мати зобов'язана не тільки сама не курити, але й не дозволяти курити там, де знаходяться діти.

14-й учень. Курці часто забувають про те, що під час куріння не тільки шкодять собі, але і всім, хто їх оточує. Останні стають пасивними курцями, поза бажанням вдихаючи дим, шкода якого не менша. На жаль, ті, хто не курить, мало знають, яку втрату їхньому здоров'ю наносить таке пасивне куріння.

Встановлено, що 68 % диму, який виділяється із цигарки і який вди­хає курець, потрапляє в оточуюче середовище і забруднює його. Причому Цей дим містить більше шкідливих тютюнових смол, ніж дим, який вдихають самі курці.

Ведучий. Не тішитимемо себе ілюзіями, що після цих повідомлень всі зрозуміли про шкідливість звички курити і припинять курити. Тому До вашої уваги звучить вірш «Порада курцям». Ви ще раз переконаєтесь У тому, що курити не варто, не варто губити своє здоров'я.

В е д у ч а. па противагу курінню, алкоголю, наркоманії ми повинні протистояти здоровим способом життя, особливо заняттями в області спорту.

Ведучий. Перегортаємо 4-у сторінку журналу.

Вона нам розповість про «рослини-цілителі». Надаємо слово юним рослинникам 8-го класу.

15-й учень. Ця сторінка журналу «Здоров'я» розкаже, як часто нам на допомогу приходять лікарські рослини. Вони живуть поруч з нами, і ми інколи не знаємо, які цілющі властивості вони мають.

1. Повідомлення про часникові інгаляції

Якщо пораючись у господі, ви добряче змерзли і відчуваєте ознаки наближення хвороби (головний біль, нежить), зверніться насамперед не до жарознижувальних засобів, а до надійного і перевіреного лікаря — часнику.

Почистіть чималенький зубчик, загорніть у тканину, зав'яжіть міцною ниткою і розчавіть на кашку. Гострий часниковий запах треба вдиха­ти кілька разів на день. Не бійтеся «переборщити». Часнику забагато не буває. Якщо вчасно розпочнете лікування, наступного ранку прокинетеся здоровим.

2. Банан подобається шкірі

Цей популярний тропічний фрукт містить багато вітамінів (А, В, Сі Е, РР), фруктози, крохмалю, а також корисних для шкіри мінералів (сір­ка, магній, залізо, калій). Бананова м'якоть легко перетворюється на лагідний і корисний для сухої шкіри крем.

Підживлююча маска: половину розтертого виделкою банану І поєднуємо із жовтком і 1/2 ложки меду. Змащуємо цією масою обличчя і залишає­мо на 10—15 хвилин. Змиваємо теплою водою, а споліскуємо холодною, щоб закрити пори і звузити судини.

3. Проти кашлю бузина

Нерідко після запалення легенів і бронхіту кашель довго не вщу­хає, а організму вже й без того антибіотики завдали удару. Замість табле­ток лікуйтеся варенням із бузини. Споживайте його з чаєм або молоком. Обов'язково допоможе.

4. Льон очистить нирки

Залийте насіння льону водою (ложка сировини на 200 мл води) і закип'ятіть. Відставте, щоб настоялося, і приймайте кожні 2 год. протя­гом двох днів. Відвар не дуже приємний на смак, та цьому можна зарадити, додаючи в кожну порцію трішки води і кілька крапель лимонного соку.

5. Не лише годувальниця

Усі знаємо, що під впливом сонця картопля зеленіє і в ній утворюєть­ся отрута соланін. І от саме ця речовина може стати ліками. Треба, щоб картопля стала темно-зеленою і навіть усередині була зеленою. Добре вимити, не оббирати, натерти на дрібній тертушці і вичавити сік. На дві частини соку додати 1 частину горілки, дати настоятись не менше тижня. Допомагає від грибків на ногах, задавненого дерматиту. Заболіло горло, слід прополоскати два рази, і біль пройде.

Отже, картопля не лише годувальниця, але й хороший лікар.

6. Незамінна шавлія

Вона має бути в кожній аптечці, бо за нинішньої холодної погоди де­далі більше людей хворіють на ангіну, бронхіт, грип, кашляють і застуджу­ються. Найефективніший засіб на основі шавлії настій із листя чи квіту. Ним треба полоскати ротову порожнину і горло. Крім того, настій шавлії застосовують при зубному болю.

 

Ведучий. Перед нами 5-а сторінка журналу. Про що ж вона нам розкаже? Вона розповість нам, як зрозуміти мову організму.

Певно, нікого не треба переконувати в тому, що набагато простіше й дешевше запобігти пожежі, ніж гасити її та відновлювати втрачене. Пев­ною мірою це стосується і здоров'я людини, бо пізно виявлена хвороба «йде у підпілля», перетворюючись на хронічну. Цей процес розвивається непомітно і відносно довго, тому розуміючи мову організму, можна вчас­но вдатися до профілактики, не доводячи справу до лікування.

В е д у ч а. надамо слово учням у-го класу, які своїми повідомленнями допоможуть вам зрозуміти мову вашого організму і, можливо, послу­хавши їхні відповіді, виявити в себе ознаки тієї чи іншої хвороби, та звернетесь до лікаря.

Повідомлення про симптоми захворювання

1) серцево-судинної системи:

Передумови захворювання серцево-судинної системи набрякає

обличчя, з'являються темні тіні під очима; «злазить» шкіра на лобі й носі; людина часто підсвідоме зціплює зуби; мова швидка й нерозбірлива.

2) печінки:

Слід підтримати печінку, коли наморочиться голова, з'являється мандрівний біль; нападає «куряча сліпота» — погіршення зору в сутінках; при| ускладненнях жовтіють склери очей; кришаться нігті на великих пальцях ніг.

3) шлунку:

При загрозі хвороби шлунку часто набрякає слизова оболонка горла,: тріскаються губи, шерхнуть щоки, з'являється неприємний присмаку роті; протягом дня кидає то в жар, то в холод; «горять» час від часу щоки.

4) нирок:

Передумови хвороби нирок дзвін та шум у вухах; після їжі кидає в піт; мерзнуть ноги, навіть коли не холодно; погіршується стан волос­ся; зростає чутливість до солоного; з'являється забудькуватість та „лінькуватість” думки.

5) селезінки:

Про виникнення проблем із селезінкою та підшлунковою залозою! свідчить млість, що з'являється вдень, а вночі «важкий» сон; часто бурчить у животі; швидка втома; терпнуть ноги; раптово зростає потяг до солодкого.

6) тонкого кишечнику:

Якщо недуга загрожує тонкому кишечнику з'являються висипи на краях губів і в роті; формується «друге підборіддя» навіть при худорлявій статурі; терпне шия важко повернути голову; часто болить голова у частині лоба.

7) жовчного міхура:

Ослаблений жовчний міхур у роті гірчить, очі ніби піском засипані, тіло морозить, а ступні при цьому «горять»; набрякають суглоби, відчува­ються судоми у крижах; вночі людина прокидається вся у гарячому поті; з'являється докучливий біль у скронях.

 

Вірш «Захворіла дитина»:

Захворіла дитина

І мама не спить.

З тривогою в голосі тихо

Питає: «Що доню, болить?»

До лоба компрес прикладає,

Малиновий чай налива.

А сльози з очей покотились,

Бо дуже дитина слаба.

Від жару щічки червоні,

І спрага пашить на губах.

Не сила очі підняти,

Та слабкість в руках і ногах.

А кашель сухий і надривний

Замучив хвору дитину.

Без лікаря важко сказати

Хвороби дійсну причину.

Лікар, прийшовши на виклик,

Подивиться горло, послухає груди,

Припише, що треба вживати,

Щоб зникли ознаки недуги.

Настане день і хвора посміхнеться,

Хвороба відступила, то як же не радіти.

Та організм дитини дав щербину,

І вдруге швидше можна захворіти.

(М. Багацька)П

Ведуча. Перегортаємо останню сторінку усного журналу «Здоров'я»! і даємо слово дитячому лікарю села, яка так часто буває у нашій школі, турбуючись про здоров'я дітей.

(Виступ дитячого лікаря.)

Ведуча. Дякуємо за увагу! Будьте завжди здорові, щасливі, побіль­ше посміхайтеся, будьте добрими.

Категорія: Середня школа | Додав: annapodus (21.03.2017)
Переглядів: 442 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Copyright MyCorp © 2024 | uCoz